W mitach i legendach na całym świecie księżyc zawsze był symbolem kobiety. Księżyc jest postrzegany jako podstawowa zasada żeńska, podczas gdy słońce jako męska. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że kobiety „nabrzmiewają” w czasie ciąży tak jak księżyc w nowiu i oboje mają cykl miesięczny.
W wielu językach słowa oznaczające menstruację i księżyc mają ten sam źródłosłów. W języku angielskim „menstruacja” oznacza „zmianę księżyca”; na wiejskich terenach Niemiec miesiączka to po prostu „księżyc”, natomiast we Francji nazywa się go „le moment de la lune”.
Mitologia grecka i rzymska
W mitologii greckiej Artemida jest boginią księżyca, siostrą bliźniaczką Apolla, boga słońca. W mitologii rzymskiej jest to Diana.
Od czasów starożytnych bogini księżyca była uważana za obrończynię kobiet. Uważano, że księżyc wpływa na płodność i jest źródłem mocy kobiet do rodzenia dzieci.
W wielu starożytnych cywilizacjach kobiety były (a w niektórych nadal są) odpowiedzialne za wszystkie sprawy związane z zaopatrzeniem w żywność. Poszukiwały dzikich korzeni i owoców do jedzenia oraz roślin leczniczych, aby zaradzić chorobom.
Wierzono, że tylko kobiety mogą sprawić, by coś rosło, ponieważ są pod bezpośrednią strażą księżyca. Uważano, że rośliny i nasiona nie mogłyby rosnąć bez wpływu księżyca, podczas gdy zwierzęta i kobiety nie mogłyby rodzić potomstwa bez jego energetyzującej mocy.
Artemida jest również boginią czystości, opiekunką młodych dziewcząt, która karze tych, którzy obrażają ją i moralność wszystkiego, co reprezentuje. Jest uzdrawiającą, oczyszczającą boskością, boginią natury o zapładniającej wilgoci, która oddziałuje na jeziora, rzeki i źródła. Jako bogini rolnictwa sprzyja wzrostowi plonów na polu, chroni ziarno i jest przyjacielem żniwiarza. Jest boginią drzew i wszelkiej roślinności. Jest również boginią porodu, czuwającą nad narodzinami każdego dziecka.
Kobiety rodzące przez tysiące lat wzywały jej pomocy, modliły się i składały ofiary, aby zapewnić sobie bezpieczny poród, a następnie dziękowały jej.
Kobiety i zioła – kunszt Artemidy
Zioła nazwane na cześć Artemidy, stosowane od wieków, są nadal używane do wspomagania porodu i leczenia różnych dolegliwości kobiecych. Artemisia abrotanum (bylica południowa), Artemisia vulgaris (bylica pospolita) i Artemisia absinthium (piołun) ułatwiają poród. Regulują i wzmacniają skurcze oraz pomagają po porodzie.
Artemida i kobieca natura
Cechy Artemidy odzwierciedlają w dużej mierze naszą kobiecą naturę, nasz związek z uzdrawianiem i światem roślin. Kobiecość ma tendencję do bycia bardziej subiektywną niż obiektywną, bardziej wewnętrzną niż zewnętrzną, bardziej zainteresowaną wewnętrznymi tajemnicami tworzenia i wychowania niż prawami i zasadami świata zewnętrznego.
Obecnie na Zachodzie kładzie się większy nacisk na wartość zewnętrznego, bardziej obiektywnego, męskiego podejścia do życia. Niemal jako warunek konieczny do utrzymania się na powierzchni, zachodnie kobiety starały się rozwijać bardziej męską stronę swojej natury, aby móc zarabiać na życie, wykonywać zawód lub podążać za profesją.
Oznaczało to, że kobiety odeszły od swoich pierwotnych kobiecych zdolności, powodując wiele wewnętrznych konfliktów między potrzebą wyrażania siebie poprzez swoją pracę tak, jak robią to mężczyźni, a wewnętrzną koniecznością życia zgodnie ze swoją kobiecą naturą.
Powrót do natury
Kobiety, które świadomie próbują nawiązać kontakt ze swoją utraconą żeńską stroną, odkrywają, że stosowanie ziół może usprawnić ten proces. Używając ziół w celu poprawy naszego zdrowia, leczenia chorób, regulacji cykli menstruacyjnych, zwiększenia płodności, przygotowania i wsparcia podczas ciąży i porodu, możemy w pewnym stopniu odzyskać naszą wiedzę o tajemnicach kobiet i roślin.
Możemy wzmocnić „mądrą kobietę” w każdej z nas dzięki na nowo odkrytej zdolności do uzdrawiania siebie, naszych rodzin i siebie nawzajem. Chociaż mogłyśmy tymczasowo utracić znaczną część wiedzy na temat roślin leczniczych i umiejętności uzdrawiania, instynkt i mądrość, aby używać roślin do przywracania naszej równowagi, wciąż istnieją.
Podsumowanie
Jeszcze sto lat temu było w zwyczaju, że pani domu przygotowywała leki z otaczających ją zasobów naturalnych na większość potrzeb zdrowotnych swojej rodziny, wybierając zioła z ogrodu i dzikie rośliny z pól i żywopłotów. Chociaż wielu mogło odrzucić wartość takich „sekretów babci” (wierząc tylko w te środki, których działanie można naukowo udowodnić), zielarze mogą teraz spojrzeć światu nauki prosto w twarz.
Badania farmakologiczne w większości przypadków raczej udowodniły niż ośmieszyły starożytne stosowanie ziół, sprytnie przenosząc tradycyjną wiedzę zielarską w XX wiek.
Czując się uspokojone taką naukową oceną, a jednocześnie chcąc ponownie dostroić się do swojej kobiecej natury, kobiety coraz częściej zwracają się do świata ziół w poszukiwaniu ich leczniczych korzyści. Chcą odgrywać większą rolę we własnej opiece zdrowotnej i rozumieć swoje braki równowagi i choroby z holistycznego punktu widzenia. Artemida jako bogini natury i płodności doskonale wpasowauje się dążenia współczesnych kobiet.
Referencje
Jest to fragment z książki Annce McIntyre, The Complete Woman’s Herbal, a Manual of Healing Herbs and Nutrition For Personal Wellbeing and Family Care, Gaia Books Limited, 1994